1 gru

Strój Pana Młodego

W tym wyjątkowym dniu często skupiamy uwagę na Pannie Młodej, jednak nie możemy zapominać, że dla mężczyzny jest to również jedna z najbardziej uroczystych i najważniejszych chwil w życiu. Taka okazja wymaga równie szczególnej stylizacji. Nadal najczęściej wybieranym przez panów strojem na ślub jest garnitur, jednak coraz częściej sięgają oni również po smoking, czy surdut. Wybór stroju zależy od tego w jakim stylu planowany jest ślub. Przykładowo smoking nie będzie pasował do przyjęcia w stylu wiejskim, ale idealnie sprawdzi się na eleganckim przyjęciu w pałacu.

1. SMOKING
Smoking jest rozwiązaniem bardziej eleganckim od garnituru, ale nie tak eleganckim jak frak. Od XIX wieku stanowi nieprzemijającą ikonę szykownego mężczyzny. Decydując się na smoking powinniśmy pamiętać, że jest to strój wieczorowy, który doskonale sprawdzi się na przyjęciu weselnym, ale na ślub w kościele raczej wybierzmy garnitur.
Smoking powinien być czarny, lub ciemnogranatowy, a w ciepłe, słoneczne dni dopuszczalna jest biała marynarka.

1
                              Źródło: www.pinterest.com

Klasyczna marynarka smokingowa ma klapy szalowe, lub w szpic i jest zapinana na jeden guzik. Smoking musi być ozdobiony jedwabnymi elementami: klapy, guziki, listewki kieszeni w marynarce, oraz pojedyncze lampasy na bokach nogawek spodni. Tył marynarki nie ma rozcięcia, zamiast tego może mieć jedwabny lampas.
Pamiętajmy, że decydując się na smoking, zawsze ubieramy śnieżnobiałą koszulę z plisą zakrywającą guziki, lub odkrytą z jubilerskimi guzikami, mankiety na spinki.
Poszetka powinna być śnieżnobiała jedwabna, lub lniana. Złożona w klastyczny prostokąt powinna wystawać ok. 1 cm z brustaszy.
Mucha zawsze jedwabna, czarna, najlepiej wiązana. Powinien towarzyszyć jej pas hiszpański, również z czarnego jedwabiu.
Do smokingu zawsze ubieramy czarne, lakierowane buty i jedwabne podkolanówki.

2
                              Źródło: http://goformercer.tumblr.com

2. GARNITUR
Garnitur jest najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem i daje duże pole manewru (inaczej niż w przypadku smokingu czy fraku). Możemy tutaj bawić się kolorami i dodatkami tak, aby tworzyć piękne, oryginalne i niepowtarzalne stylizacje. Strój nie musi być całościowym garniturem. Możemy łączyć jasną marynarkę z ciemnymi spodniami, ciemny garnitur z jaśniejszą kamizelką, czy styl gdzie spodnie i marynarka wykonane są z różnych materiałów. Decydując się na garnitur możemy dobrać dowolnie muchę, albo krawat, pasek, albo szelki, koszule w różnych kolorach, marynarkę z 1, 2 czy 3 guzikami (pamiętajmy tylko, że bez względu na to ile guzików ma marynarka – zawsze zapinamy ją na jeden, najwyższy guzik, pozostałe zostawiamy rozpięte!). Bardzo dobrze też na ślubie i przyjęciu weselnym sprawdzą się garnitury smokingowe. Wybierając garnitur pamiętajmy, żeby był dobrze skrojony. Przy opuszczonych rękawach mankiety koszuli powinny wystawać ok 1-2 cm. spod rękawów marynarki, a kamizelka ma sięgać bocznym szwem do paska. Idealnie dopasowana nogawka powinna z tyłu sięgać do połowy cholewki buta. Do garnituru nie zakładajmy raczej lakierków, tylko tradycyjne matowe, lub półmatowe buty typu oxford.
Ciemnogranatowe garnitury są bardzo popularny wśród mężczyzn. Pasują one do sukien ślubnych w kolorze białym i écru, a odpowiednio dobrane dodatki mogą stworzyć elegancką, bądź nieco luźniejszą stylizację.

3

4   5

6   7

8.  9
Źródło: www.pinterest.com

W letnich miesiącach, a szczególnie jeśli decydujemy się na ślub w plenerze idealnym rozwiązaniem będą garnitury w jasnych odcieniach.

10   11

12 13 14

15
                 Źródło: www.pinterest.com

W plenerze też dobrze wyglądają stylizacje rustykalne:

16  17

18-1
                          Źródło: www.pinterest.com

3. FRAK
Frak jest najbardziej eleganckim, wieczorowym strojem męskim. Pan młody nieczęsto decyduje się na tego typu rozwiązanie, gdyż wymaga on otoczenia równie szykownego jak sam strój. Frak składa się z charakterystycznej marynarki z długimi połami z tyłu, a z przodu krótkiej. Klapy marynarki powinny być w szpic, czarne, jedwabne, dwa rzędy guzików pokryte jedwabiem – frak nie jest z przodu zapinany. Spodnie czarne, bez mankietów, z dwoma wąskimi, czarnymi lampasami ozdabiającymi szew boczny. Koszula frakowa, tak jak kamizelka, poszetka i mucha, muszą być białe, . Do takiego stroju konieczne jest założenie czarnych butów z lakierowanej skóry – najlepiej wiedenki, lub czółenka, a idealnym dopełnieniem będzie zegarek na łańcuszku.

19
                                                          Źródło: http://www.szarmant.pl/smoking

Wybierając strój na przyjęcie weselne i ślub pamiętajmy o kilku kwestiach.
1. Powinien on przede wszystkim pasować do stylu i miejsca przyjęcia.
2. Nie możemy też zapomnieć o pannie młodej. Suknia ślubna i strój pana młodego powinny być w podobnym klimacie. Nie muszą do siebie kolorystycznie pasować, bardziej chodzi o to, żeby pan młody nie ubrał się we frak, kiedy panna młoda będzie miała lekką zwiewną, krótką suknię.
3. Pamiętajmy, że to pan młody będzie „występował” w wybranej stylizacji przez prawie całą dobę, także musi się w niej dobrze czuć.
4. Jeżeli zamierzamy założyć wieczorowy strój, to pomyślmy o drugiej stylizacji do kościoła, czy na wcześniejsze godziny przyjęcia.
5. Nie zapominajmy o dodatkach. W przypadku smokingu i fraku mamy ograniczone pole do popisu ze względu na ich charakter, ale w przypadku garniturów ograniczać może nas tylko wyobraźnia.

20
                     Źródło: www.pinterest.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.