28 lip

Ślubne formalności

Zdecydowaliście się na ślub i nie macie pojęcia od czego zacząć? Nie wiecie kiedy udać się do kościoła, urzędu? Zastanawiacie się kiedy i jakie dokumenty będą potrzebne oraz czego spodziewać się podczas ceremonii?  Postaramy się troszeczkę pomóc. Przybliżymy jak od strony formalnej wygląda ślub konkordatowy oraz cywilny. Zapraszamy do lektury:)

Ślub konkordatowy

formalności przed ślubem konkordtowym
ślub w kościele katolickim

Dokumenty, które należy złożyć w parafii, w której odbędzie się ślub:

 • Aktualne świadectwo chrztu -metryka chrztu (nie starsze niż 3 miesiące od daty wystawienia- musi być ważne w dniu ślubu) zawierające adnotację o przyjęciu sakramentu bierzmowania i stanie wolnym przyszłych małżonków. Takie zaświadczenie wybiera się z parafii, gdzie przyjmowało się chrzest. Parafia, w której było się bierzmowanym, powinna informacje o tym przesłać do parafii, w której odbył się chrzest.
 • Aktualne świadectwo bierzmowania – o ile nie ma o nim adnotacji na metryczce chrztu – ważne 3 miesiące od daty wystawienia – musi być ważne w dniu ślubu.
 • Zaświadczenie o uczestnictwie i ukończeniu kursu przedmałżeńskiego i spotkań w poradni rodzinnej- można donieść w późniejszym terminie.
 • Dowody osobiste.
 • Licencja (jeśli ślub odbywa się w innej parafii niż ta, do której należą narzeczeni, wówczas należy poprosić parafię, z której pochodzi Panna Młoda lub Pan Młody o wyrażenie pisemnej zgody na zawarcie związku małżeńskiego w innej parafii).
 • Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Narzeczeni mogą uzyskać takie zaświadczenie w dowolnym urzędzie w Polsce, niezależnie od zameldowania. Zaświadczenie to ważne jest 6 miesięcy- musi być ważne w dniu ślubu!
 • Niektóre parafie wymagają również ostatniego świadectwa katechizacji narzeczonych.

Na podstawie tych dokumentów urzędnik kościelny sporządzi protokół przedślubny oraz rozpisze zapowiedzi przedślubne. Zapowiedzi należy wygłosić w parafiach, do których należą narzeczeni, dopuszcza się również wywieszenie ich na parafialnej tablicy informacyjnej – mają tam być widoczne przez osiem dni, w czasie których przypadają dwa dni świąteczne. Narzeczeni sami muszą poinformować swoje parafie o planowanym ślubie i poprosić o wygłoszenie zapowiedzi.
Tuż przed ślubem należy dostarczyć do parafii, w której odbędzie się ślub:

 • Potwierdzenie odczytania zapowiedzi
 • Zaświadczenie o odbytej spowiedzi podpisane przez spowiednika. Wymagana jest dwukrotna spowiedź- pierwsza na miesiąc przed ślubem, druga w przeddzień ślubu.

Terminy na ślub w kościele rezerwuje się ok 6 miesięcy wcześniej. Można zrobić to później ale trzeba liczyć się z tym, iż mogą być zajęte.

Jeśli chodzi o opłaty za ślub konkordatowy to każda parafia ustala indywidualnie. W niektórych jest to opłata co łaska, niektóre mają swój mniej lub bardziej oficjalny cennik.

Akt ślubu podpisywany jest podczas mszy. Państwo młodzi oraz ich świadkowie składają swoje podpisy zazwyczaj bezpośrednio przed mszą w zakrystii. Może się to odbyć również na kilka dni przed planowaną uroczystością. Świadkowie muszą mieć przy sobie dowody tożsamości.

Formalności w zakrystii
Dopełnienie ślubnych formalności najczęściej odbywa się w kościelnej zakrystii.

Parafia w której Młodzi zawierają ślub ma obowiązek w ciągu 5 dni roboczych poinformować o tym Urząd Stanu Cywilnego. Ten sam urząd sporządzi skrócony odpis aktu ślubu, który będzie można odebrać po 10 dniach od daty ślubu.

Ślub cywilny

Jeśli zdecydowaliście się na ślub cywilny, nie wcześniej niż 6 miesięcy i nie później niż 1 miesiąc przed planowaną datą ślubu musicie udać się do Urzędu Stanu Cywilnego (USC).

Ślub cywilny
Ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego

Ślub cywilny możecie wziąć w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego oraz poza urzędem. Miejsce, które wybierzecie musi gwarantować zachowanie uroczystej formy i bezpieczeństwo uczestników. Kierownik USC może odmówić udzielenia ślubu w wybranym przez was miejscu, jeśli uzna, że nie spełnia ono tych wymagań.

Ślub cywilny
Ślub cywilny w plenerze jest możliwy od 2015 roku.

Dokumenty jakie należy przedłożyć w USC to:

 • Wasze dowody tożsamości – dowody osobiste lub paszporty. Tylko do okazania.
 • Dowód opłaty skarbowej – możecie zapłacić w kasie urzędu albo przelewem na konto urzędu,

Podczas tej wizyty:

 • Ustalicie termin ślubu.
 • Złożycie tak zwane zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Zapewnienie to ważne jest 6 miesięcy. Ślub może odbyć się po upływie miesiąca od daty złożenia zapewnienia.
 • Jeśli zdecydujecie się na ślub poza USC – złóżcie wniosek o ślub poza urzędem.

W ustalonym terminem oraz miejscu kierownik USC udzieli Wam ślubu. Wy oraz wasi świadkowie musicie mieć przy sobie dokumenty tożsamości! Będą konieczne do potwierdzenia Waszej tożsamości.

Jeżeli chociaż jedno z Was lub jeden z Waszych świadków nie potrafi porozumieć się z kierownikiem USC, np. nie mówi po polsku – musicie zapewnić tłumacza lub biegłego na ślubie.

Po złożeniu oświadczeń, że wstępujcie w związek małżeński, zostaniecie poproszeni o złożenie oświadczenia o przyszłym nazwisku. Musicie zdecydować, jakie nazwisko będziecie nosili po ślubie i jakie nazwisko będą nosiły wasze przyszłe dzieci.

Następnie razem ze swoimi świadkami złożycie podpisy na akcie małżeństwa.

Akt małżeństwa
Akt małżeństwa podpisywany jest przez nowożeńców oraz ich świadków.

Po ceremonii dostaniecie bezpłatnie jeden skrócony odpis aktu małżeństwa.

Opłaty za ślub cywilny:

 • obowiązkowa opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi 84 zł,
 • dodatkowa opłata za ślub poza urzędem na wasze życzenie wynosi 1 000 zł,
 • jeśli ślub odbywa się poza urzędem z powodu zagrożenia życia lub zdrowia (np. w szpitalu) albo z powodu pozbawienia wolności (np. w więzieniu) — nie jest pobierana opłata dodatkowa.

Jedna myśl na temat “Ślubne formalności

 1. Dobrze wiedzieć takie rzeczy, oszczędzi się sobie wtedy kłopotu i niepotrzebnego biegania w późniejszym czasie 🙂 A to, że ślub plenerowy jest możliwy od 2015 wiedziałam i widzę, że ludzie wykorzystują to bardzo często. Wspaniale jest na coś takiego patrzeć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.