22 maj

Ustawienie stołów na weselu

Optymalne zagospodarowanie przestrzeni na sali weselnej

Zastanawialiście się już nad rozplanowaniem przestrzeni na sali weselnej? Głowicie się nad tym jakie wybrać stoły: prostokątne, okrągłe, czy może mieszane??? Gdzie postawić stolik Pary Młodej? Jakie powinny być odległości między stołami, aby goście mogli swobodnie poruszać się po sali? Wreszcie jak usadzić gości przy stołach? Oto kilka rad, które mamy nadzieję, ułatwią Wam podjęcie decyzji 🙂

Ustawienie stołów na weselu

Zastanawiając się nad wyborem stołów, musimy wziąć pod uwagę nie tylko nasze upodobania, ale także wielkość sali. Okrągłe stoły idealnie sprawdzą się w większych salach, natomiast w mniejszych pomieszczeniach zdecydowanie więcej osób zmieści się przy stołach prostokątnych.

Decydując się na okrągłe stoły mamy zazwyczaj do wyboru stoły o średnicy 150 cm – są one optymalne dla 8 osób, lub stoły o średnicy 180 cm – optymalne dla 10 osób. Stoły o średnicy 180 cm pomieszczą maksymalnie 12 osób, ale wówczas robi się już dość ciasno.

Optymalna wysokość stołu to 75 cm

Planując przyjęcie przy stołach okrągłych, pamiętajmy, że odległości między stołami powinny umożliwiać swobodną komunikację. Odległość między środkami stołów nie może być mniejsza niż 360 cm. Na krzesło przy stole musimy liczyć około 60 cm, a przejście pomiędzy stołami nie mniejsze niż 60 cm (optymalnie 1 m.). Bufety najlepiej ustawić przy ścianach na stołach prostokątnych.

Stoły prostokątne na weselu

Decydując się na ustawienie na weselu stołów prostokątnych, warto nie łączyć ich w długie ciągi. Wiadomo że zależy to od rozkładu i ustawności sali, ale jeśli jest taka możliwość, zróbmy przerwy co kilka stolików, aby goście nie mieli problemów z wychodzeniem z miejsca, czy też z dotarciem na nie:) Nie sadzajmy też gości na łączeniach stołów.

 

Ciekawym i coraz bardziej popularnym pomysłem jest mieszanie stołów okrągłych z prostokątnymi.

  

Z pewnością wiele godzin spędzicie nie tylko na odpowiednim ustawieniu stołów na weselu, ale także na zaplanowaniu rozsadzenia gości. Poniżej kilka zasad, o których powinniście pamiętać:

Winietki

Aby uniknąć zamieszania, koniecznie ustawcie na stolikach winietki. Każdy będzie miał przydzielone miejsce i i unikniecie nieporozumień. Plan rozsadzenia gości powinien być ustawiony przed salą weselną, aby każdy gość w oczekiwaniu na parę młodą mógł sprawdzić przydzielone mu miejsce.

Stół Prezydialny

Stół Nowożeńców powinien znajdować się w centralnym punkcie sali – tak, aby każdy z gości mógł widzieć „głównych bohaterów” imprezy:). Panna Młoda powinna siedzieć po prawej stronie Pana Młodego w centralnej części stołu. Nowożeńcy mogą siedzieć sami przy stole, lub ze świadkami i/lub rodzicami. Rodzice mogą również siedzieć przy innym stole z najbliższą rodziną, obok stołu prezydialnego.

Najbliższa rodzina

Pamiętajmy, aby najbliższą rodzinę posadzić w pobliżu stołu głównego. Również przyjaciele powinni zająć miejsce najbliżej Państwa Młodych. Następnie sadzamy dalszą rodzinę, kuzynów, kuzynki. Posadźmy gości w taki sposób, aby nie tworzyły się wyizolowane grupki.

Wiek

Nie sadzajmy osób mocno zróżnicowanych wiekowo obok siebie – mogą mieć problem ze znalezieniem wspólnych tematów.

Skłóceni goście

Jeśli wiemy o jakichkolwiek konfliktach w rodzinie, nie sadzajmy skłóconych osób obok siebie. Wasze wesele to Wasze święto, a nie impreza pojednawcza także ważne jest, aby wszyscy się dobrze bawili i dobrze wspominali ten dzień.

Dzieci

Malutkie dzieci powinny siedzieć przy rodzicach, lecz jeżeli mamy większą liczbę dzieciaków w wieku 4-10 lat – zorganizujmy dla nich oddzielny stolik. Najlepiej zorganizować animatorkę, aby mogła zaopiekować się maluchami.

Stół dla podwykonawców

Nie możemy zapomnieć o zorganizowaniu stolika dla obsługi: orkiestra, fotograf, kamerzysta, konsultant ślubny itp. Najlepiej jeśli jest możliwość zorganizowania oddzielnego pomieszczenia, jeśli nie – stolik ten powinien znajdować się gdzieś na uboczu.

Źródło zdjęć: https://pl.pinterest.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.